O Dalekim Wschodzie po polsku i angielsku – ruszyły Debaty Azjatyckie OSA UŁ

Jak Chiny widzą Europę Środkową, a jakie plany względem Państwa Środka ma nowy kanclerz Niemiec? – o tych i innych zagadnieniach można posłuchać na kanałach YouTube i Soundcloud Uniwersytetu Łódzkiego. Ośrodek Spraw Azjatyckich zaczął cykl debat poświęconych najszybciej rozwijającemu się regionowi świata.

"Debaty azjatyckie Uniwersytetu Łódzkiego" to projekt realizowany przez Ośrodek Spraw Azjatyckich UŁ w ramach grantu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Społeczna odpowiedzialność nauki”. Debaty, wykłady naukowe i podcasty mają popularyzować wiedzę oraz wyniki badań związanych z regionem Azji w dziedzinie nauk społecznych. To platforma zarówno dla naukowców, służąca wymianie poglądów i prezentacji wyników badań, jak i nowoczesna forma dotarcia do szerokiego grona odbiorców. 

Debaty Azjatyckie – Soundcloud UŁ 

Debaty Azjatyckie – YouTube UŁ

Aktualnie realizowany projekt ma na celu propagowanie wiedzy o Azji a także stworzenie platformy do dyskusji na temat transformacji regionu i wyzwań przed którymi stoi Polska i Europa. W pierwszej dyskusji na temat reakcji ASEAN i UE na politykę w Indo-Pacyfiku Grzegorz Stec (MERICS) rozmawiał z Davidem Camroux (Science Pro, Paryż), Williamem Choongiem (ISEAS, Singapur) i Billem Haytonem (Chatham, Londyn) a w drugiej, właśnie nagranej, Tomasz Sajewicz (Polskie Radio, Pekin) rozmawia z prof. Bogdanem Góralczykiem (UW), dr Justyną Szczudlik (PISM) i dr Bartoszem Kowalskim (UŁ) na temat Chin w Europie Środkowej. Dwuletni grant ministerialny zapewnia, że stworzenie takiej platformy będzie możliwe i przyczyni się do upowszechnienia badań azjatyckich UŁ zarówno w wymiarze krajowym jak międzynarodowym – mówi prof. Dominik Mierzejewski, kierownik OSA UŁ. 

Tematyka debat jest oparta o badania realizowane przez ekspertów Uniwersytetu Łódzkiego w ramach grantów NCN oraz badań w przewodach doktorskich, a także badania ekspertów zewnętrznych zajmujących się problematyką azjatycką z kraju i zagranicy.   

Partnerem programu jest Fundacja im. K. Pułaskiego, a patronem medialnym jest Radio Łódź.  

Źródło: OSA UŁ  

Redakcja: Centrum Promocji UŁ