Życie wśród przyjemności – spotkanie z Katarzyną de Lazari-Radek z Instytutu Filozofii UŁ

Czy przyjemność jest wartością obiektywną? Dlaczego skupiamy się na cierpieniu, a nie na przyjemności? Hedonizm a poczucie winy? Między innymi o tym dyskutowała dr Katarzyna de Lazari-Radek, autorka książki Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego „Godny pożądania stan świadomości. O przyjemności jako wartości ostatecznej " z dr hab. Tomaszem Sieczkowskim, prof. UŁ podczas spotkania, które odbyło się w łódzkiej Księgarni Do Dzieła.

Dr Katarzyna de Lazari-Radek przeprowadza współczesną obronę hedonizmu, biorąc pod uwagę argumenty filozoficzne, neuronaukowe i psychologiczne. Stawia śmiałą tezę, że przyjemność to stan mentalny, który sam w sobie jest „godny pożądania”. Porusza zagadnienia: dobrostanu, szczęścia, dobrego życia, wartości i perfekcjonizmu. Podejmuje też polemikę z takimi filozofami, jak Robert Nozick, Gilbert Ryle i Fred Feldman.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu rozmowy dr hab. Tomasza Sieczkowskiego, prof. UŁ z dr Katarzyną de Lazari-Radek:

Fragment książki:

„Życie człowieka może być dobre na wiele sposobów. Można być wybitną pianistką, której chcą słuchać ludzie na całym świecie, najlepszym kucharzem, który dostał kolejną gwiazdkę Michelin, podziwianą pięknością, której pożąda wielu mężczyzn. Czy jest coś wspólnego tym różnym drogom dobrego życia, co pozwala nam dokonać pozytywnej oceny, nawet jeśli jest ona ograniczona tylko do pewnego jego aspektu? Kiedy możemy powiedzieć o naszym własnym życiu, że jest dobre? Co jest naszym dobrostanem i w jaki sposób mamy go realizować w naszym życiu? Będę bronić tezy, że tym, co dla nas ostatecznie dobre, jest przyjemność rozumiana jako godny pożądania stan świadomości."

Książka, autorstwa dr Katarzyny de Lazari-Radek ukazała się w serii p.t. „Kim jest człowiek?"

Seria składa się z pozycji tłumaczonych z języków obcych, z prac polskich oraz wywiadów z myślicielami zajmującymi się problematyką człowieczeństwa. Oddaliśmy głos ważnym uczonym tworzącym w pierwszej połowie dwudziestego wieku oraz współczesnym: przedstawicielom nauk przyrodniczych, społecznych oraz z kręgów filozoficzno-teologicznego i antropologiczno-kulturowego.

Na podstawie serii książek powstał cykl nagrań audio „Wielkie pytania filozoficzne". Podcasty tworzą studenci filozofii z Koła Naukowego IDEA. Na cykl składa się seria rozmów z wykładowcami Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ. Zapraszamy do odsłuchania:

Dr Katarzyna de Lazari-Radek - filozofka i etyczka, absolwentka Filologii Angielskiej i Filozofii na Uniwersytecie Łódzkim. Zajmuje się metaetyką, filozofią utylitarystyczną i problemami etyki praktycznej: bioetyką, prawami zwierząt, etycznymi aspektami nowych technologii.

Dr hab. Tomasz Sieczkowski, prof. UŁ, adiunkt w Katedrze Filozofii Współczesnej UŁ i wykładowca w Szkole Filmowej w Łodzi. Autor książek „David Hume. Krytyka episteologii" i „Nowy ateizm. Rekonstrukcja światopoglądu”. Tłumacz literatury filozoficznej i popularnonaukowej. Założyciel, wieloletni redaktor naczelny, a obecnie członek kolegium redakcyjnego Internetowego Magazynu Filozoficznego „Hybris".

Materiał źródłowy: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego; redakcja: Centrum Promocji UŁ