Wystawa TransWspólnoty: wektory przemian oficjalnie otwarta!

W czwartek (22 września) w Art_Inkubatorze odbył się wernisaż wystawy TransWspólnoty: wektory przemian. Wydarzenie wspólnie zorganizowali: Uniwersytet Łódzki i Fotofestiwal. Prace dziewięciorga artystów będzie można oglądać do 16 października.

Oficjalne otwarcie wystawy poprzedziła niespełna godzinna rozmowa otwierająca, w której eksperci z UŁ dzielili się z publicznością swoimi przemyśleniami na temat tego, jak można rozumieć pojęcie wspólnoty.

rozmówcy na Fofotestiwalu

W rozmowie wzięli udział:

• prof. Ryszard Kluszczyński (kurator, kierownik Katedry Nowych Mediów i Kultury Cyfrowej UŁ. Jego zainteresowania badawcze obejmują nowe media i kulturę cyfrową, media społeczne i sztukę współczesną)
  • Ada Florentyna Pawlak (kuratorka, wykładowczyni w IEiAK UŁ i Trendwatching&Future Studies AGH, speakerka w Digital University. Specjalizuje się w obszarze społecznych implikacji sztucznej inteligencji i transhumanizmu)
  • dr Marcin Maria Bogusławski (adiunkt w Katedrze Filozofii Współczesnej UŁ. Zajmuje się m.in. (post)humanizmem i (po)nowoczesnością, w tym koncepcjami wspólnoty)
  • dr Joanna Miksa (adiunkt w Katedrze Etyki UŁ. Interesuje się m.in. etykami szczegółowymi, w tym bioetyką, a także wspólnotą z perspektywy etyki praktycznej)
  • dr Artur Modliński (adiunkt w Katedrze Zarządzania UŁ. Interesuje się interakcjami człowieka z maszyną i zagadnieniami wspólnotowości w rozumieniu posthumanistycznym)

Podczas otwarcia wystawy organizatorzy podkreślali, że współpraca między Uniwersytetem Łódzkim a Fotofestiwalem trwa w zasadzie od zawsze, gdyż Fotofestiwal narodził z pasji i zapału studentów Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ. Ze sceny nieraz padły również zapewnienia, że największą wartością przy tworzy wydarzenia są więzi międzyludzkie.

fotofestiwal
Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia!

Po otwarciu wystawy goście mieli okazję zapoznać się z poszczególnymi projektami i porozmawiać z artystami i artystkami. W dalszej kolejności odbył się video performance kolektywu AV Soundscape Mirror oraz afterparty i DJ set w wykonaniu Krzysztofa Ostrowskiego aka Freeze.

Więcej informacji, w tym listę artystów i projektów, można znaleźć na stronie wystawy.

Tekst i zdjęcia: Bartosz Kałuzny (Centrum Promocji UŁ)