Wystawa prac Marzeny-Mirewicz Czumaczenko w Monopolis

W piątek (22 lipca) o godz. 19.00 w przestrzeni wystawienniczej Monopolis odbędzie się wernisaż wystawy Marzeny Mirewicz-Czumaczenko. Prace rzeźbiarki, które inspirowane są badaniami genetycznymi naukowców z Biobanku Łódź, były już w Łodzi prezentowane – w czerwcu wystawa gościła w murach Wozowni 11 Uniwersytetu Łódzkiego.

Marzena Mirewicz-Czumaczenko jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Wydziału Gra­fiki oraz Wydziału Rzeźby i Działań Interaktywnych. Tematem jej twórczości jest kobieta, charakterystyka jej sylwetki, linia ciała jako jej znak rozpoznawalny w każdym miejscu na świcie. 

Rzeźba charakteryzuje się uproszczoną formą, często ukazującą odmienność sylwet jej płaszczyzn w oglądzie czasoprzestrzennym. W grafice i w drukach dominuje subtelność przebiegu linii, które czasem tworzą zupełnie abstrakcyjny obraz. Artystka stosuje różnorodność materiałów i technik. Rzeźbi w granicie, marmurze, piaskowcu, drewnie, ceramice, wykonuje druki na tkaninach, grafiki komputerowe. Prace znajdują się w zbiorach w kraju i za granicą. Realizacje w przestrzeni publicznej można zobaczyć w Uniejowie, Miechowie i w Bolestraszycach.  

Wystawa prezentowana w Wozowni 11 cieszyła się dużym zainteresowaniem. Odbiorców w tym również młodzież, która w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie odbyła warsztaty z zakresu genetyki – interesowała przede wszystkim forma prac. Zaciekawienie wzbudzał pomysł artystycznego ujęcia wyników badań genetycznych w postaci rzeźb. Z odbioru ekspozycji można wnioskować, że zarówno konwencja, jak i styl prac Marzeny Mirewicz-Czumaczenko w czytelny i ciekawy sposób zwizualizowały skomplikowane procesy genetyczne i antropologiczne.     

– wyjaśnia koordynatorka wydarzeń kulturalnych z UŁ Jolanta Sławińska-Ryszka. 

Biobank przeprowadził badania mitochondrialnego DNA populacji ludzkiej na terenie Polski. Dzięki nim można było się dowiedzieć między innymi, z jakiej linii genetycznej – z jakiej grupy pierwszych mieszkańców Europy – wywodzimy się. Ten rodzaj DNA jest prawie wyłącznie przekazywany przez kobiety – z matki na córki.   

Monopolis już w fazie planowania było miejscem, skupiającym wiele obszarów działania. Dziś funkcjonuje w świadomości łodzian jako swoiste „miasto w mieście”. Jest otwarte na rozmaite projekty artystyczne. Biznes i kultura współistnieją tu w pełnej symbiozie.  

Sztuka od zawsze była nam bliska, dlatego postawnie przestrzeni wystawienniczych / galerii było naturalnym krokiem. 

Cieszymy się, że tak wielu artystów znajduje u nas swoje miejsce. A dla mieszkańców naszego miasta Monopolis stało się rozpoznawalną artystyczną destynacją. 

– mówi prezes Virako Krzysztof Witkowski.

Wystawa będzie otwarta do 7 sierpnia i będzie ją można zwiedzać w godzinach pracy MONOPOLIS.

Chcielibyśmy, by wystawa dotarła do jak najszerszego grona odbiorców, jest to bowiem dobry przykład, jak nauka może być pokazywana i popularyzowana przez sztukę. Biobankowanie pełni ważną funkcję społeczną – w dużej mierze przyczynia się do profilaktyki chorób i rozwoju medycyny. Warto o tym mówić na różne sposoby i docierać do rozmaitych grup. Pomagają w tym wyrafinowane środki wyrazu artystycznego Marzeny Mirewicz-Czumaczenko, które oddziałują na ludzi inaczej niż język nauki 

– ocenia Bartosz Kałużny, który zajmuje się na UŁ promocją wydarzeń z obszaru Art&Science. 

 

Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Promocji UŁ)

 

Szczegóły wydarzenia

Data i godziny wydarzenia: 22 lipca 2022 (piątek) 19:00 - 20:30

  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB
  • ND