Student UŁ nominowany do Paszportów Polityki

Łukasz Barys, student prawa Uniwersytetu Łódzkiego, ze swoją debiutancką powieścią „Kości, które nosisz w kieszeni” został nominowany w kategorii „Literatura” w 29. edycji Paszportów „Polityki”. Książka, której akcję autor osadził w rodzinnych Pabianicach, ukazała się w sierpniu tego roku i zebrała już wiele pozytywnych recenzji. Czy student UŁ otrzyma „Paszport Polityki”, przekonamy się podczas gali finałowej tej narody 18 stycznia 2022 roku.

Jak pisze sam autor, „Kości, które nosisz w kieszeni” to krótka powieść o Uli, mieszkającej we współczesnej Polsce. Ula chodzi do szkoły, ma psa, mamę, babcię i rodzeństwo. To biedna rodzina bez perspektyw i bohaterka wciąż musi zderzać się z barierami oraz ograniczeniami bezwzględnego świata. Realizm przenika się ze światem nadprzyrodzonym, Ula odkrywa, że rzeczywistość ma drugą stronę, baśniową, ale i przerażającą. To książka o społecznej niesprawiedliwości i dogłębnej nierówności szans, ale i horror o mrokach dojrzewania i fascynacji śmiercią.  

„Bardzo się cieszę, że została nominowana do Paszportów „Polityki”. Mam nadzieję, że dzięki temu dotrze do coraz większej liczby czytelników”

– mówi autor. 

W 2021 roku Łukasz Barys ukończył studia filologiczne na Uniwersytecie Łódzki. Obecnie studiuje na piątym roku prawa na wydziale Prawa i Administracji UŁ.  

„Paszporty Polityki” to nagrody kulturalne przyznawane od 1993 roku przez redakcję tygodnika „Polityka” twórcom, którzy „czynią najszybsze postępy, zaskakują nowymi osiągnięciami, swoją aktywnością dobrze rokują w przyszłości i przez to zasługują na opiekę, wsparcie i promocję w świecie”. 

 

Tekst źródłowy: Łukasz Barys

Redakcja: Centrum Promocji UŁ