Solo/duo/trio. Koncert Kameralny w Centrum Kultury UŁ (online)

Koncerty kameralne, organizowane w Centrum Kultury, to cykl wydarzeń mający na celu prezentację oraz popularyzację kanonu europejskiej literatury kameralnej od XVIII do XXI wieku, zarówno utworów o wyrobionym już prestiżu artystycznym, jak i tych niesłusznie zapomnianych lub rzadziej wykonywanych, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kompozytorów polskich, w tym także wywodzących się lub bezpośrednio związanych z Łodzią. Koncert będzie miał premierę 14.02.2021 o godz.12.30 na kanale YouTube Uniwersytetu Łódzkiego.

 

Inicjatorem cyklu jest Fundacja im. Stanisława Liszewskiego, a koncerty powstają we współpracy z artystami Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

- Centrum Kultury w swoich założeniach ma integrację środowiska akademickiego w Łodzi. W związku z tym zrodziła się myśl, by organizować kameralne koncerty popularyzatorskie, podczas których szczególnie chcielibyśmy promować kompozytorów związanych z Łodzią. Stąd w repertuarze naszych pierwszych koncertów pojawiły się utwory Grażyny Bacewicz oraz Aleksandra Tansmana. Obecnie, w trudnej sytuacji zamknięcia dla publiczności, dokonujemy nagrań koncertów, co wymaga szczególnych przygotowań realizatorskich. Ale tęsknimy za możliwością zagrania bezpośrednio przed publicznością, zaproszenia słuchaczy do siedziby Centrum Kultury. Cykl zaplanowany został na niedziele, na godzinę 12.30, zawsze o tej samej porze.Chcemy bowiem, by koncerty stały się regularnymi, niedzielnymi spotkaniami słuchaczy z muzyką kameralną - mówi pomysłodawczyni cyklu, prof. Anna Liszewska z Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Najnowszy koncert - "solo/duo/trio" - prezentuje repertuar w wykonaniu solowym (Hanna Holeksa - fortepian), w duecie (Anna Liszewska, Hanna Holeksa - fortepian na cztery ręce) oraz w trio (Magdalena Kling-Fender - skrzypce, Robert Fender - wiolonczela, Hanna Holeksa - fortepian). W programie znajdą się kompozycje Aleksandra Tansmana, Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego oraz Ludwiga van Beethovena.


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Tekst źródłowy: Centrum Kultury UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ