Estetyka i Polska Szkoła Plakatu – podcast Centrum Kultury UŁ

Centrum Kultury UŁ zaprasza na 3 odcinek podcastu z cyklu "Kultura kojąca". Tym razem gościem spotkania jest dr hab. Wioletta Kazimierska-Jerzyk z Instytutu Filozofii UŁ, a przyczynkiem do rozmowy stała się wystawa "Plakat to nie bajka".

 

Podcast dostępny jest na kanale soundcloud UŁ.

Wystawa, którą aktualnie można oglądać w Centrum Kultury, prezentuje plakaty ze zbiorów galerii Instytutu Filozofii UŁ - Kolekcja Polski Plakat. Ekspozycja prezentuje materiały przygotowane dla repertuaru Teatru Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi z lat 1959-1986. Obejmuje ona dzieła słynnych autorów: Stanisława Fijałkowskiego, Adama Kiliana, Wacława Kondka, Lecha Kunki, Rajmunda Strzeleckiego, Zbigniewa Waszczeniuka i Jana Zielińskiego.

- Ciekawa sprawa. Tematyka plakatów prezentowanych na wystawie - jakby nie patrzeć - jest dziecięca (poza jednym wyjątkiem). Są to prace promujące repertuar łódzkiego Teatru Arlekin. Ale same dzieła nie mają w sobie nic z naiwnie rozumianej stylistycznej dziecinności, Gombrowiczowskiego "upupiania" najmłodszych. Do niektórych dzieł być może przyciągną widzów znajomi bohaterowie, do innych żywe kolory czy efektowna ekspresja wykonania. Prezentowane dzieła jednak - co do zasady - umykają temu, do czego mają być przyporządkowane. To nie są obrazki, które towarzyszą przedstawieniu czy, o zgrozo, miałyby je reklamować. Stanowią pełnoprawne i autonomiczne dzieła, których wartości nie należy poszukiwać nigdzie poza nimi samymi. To chyba jedna z tych mniej oczywistych cech Polskiej Szkoły Plakatu - dla jej ambitnych twórców tylko tak rozumiany plakat stawał się dopuszczalną formą urzeczywistnienia tego gatunku sztuki - mówią twórcy wystawy, Jędrzej Janicki i Wioletta Kazimierska-Jerzyk.

Rozmowa, prowadzona w podcaście, toczy się wokół tematu Polskiej Szkoły Plakatu, cechującej ją metafory i oszczędności formy, rozbudzania doświadczeń estetycznych, wolności w odbiorze sztuki.

"Kultura kojąca" to cykl podcastów powstałych z inicjatywy Centrum Kultury UŁ, dotyczących funkcji kultury i sztuki, szczególnie podczas trudnego czasu pandemii. Przygotowują je twórcy z inicjatywy "Inny Rytm" Adam Lewartowski i Igor Jankowski, autorzy podcastów o filozofii zmiany i samorozwoju. Wszystkie podcasty serii są dostępne na kanale Soundcloud UŁ.


Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat - wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Tekst źródłowy: Centrum Kultury UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ