Detal w mieście – Maria Nowakowska na tropie szczegółu

Maria Nowakowska związana z Uniwersytetem Łódzkim – absolwentka filologii polskiej i historii sztuki. Jej praca dyplomowa dotyczyła łódzkich rzeźb plenerowych i ich roli w kształtowaniu tożsamości miasta. Obecnie na studiach doktorskich bada fenomen humanizacji architektury XX wieku. Realizuje projekty w ponad 20 miastach pod marką: Detal w mieście. Ale wszystko zaczęło się w Łodzi od pomysłu na Łódzki Detal.

Zaczęło się od Łódzkiego Detalu

Przed sześcioma laty Maria Nowakowska, obecnie doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Łódzkiego wypatrzyła na zaniedbanej kamienicy w centrum Łodzi płaskorzeźbę głowy Ateny z sową na hełmie. Pomyślała, że przyglądanie się architekturze w myśl zasady „od szczegółu do ogółu" może być nowym sposobem na odkrywanie turystycznych atutów Łodzi.

Jestem „panią od detalu", czyli zajmuję się promocją dziedzictwa architektoniznego z perspektywy jego szczegółu (...)  Podniosłam głowę i tam był detal, pomyślałam – jakie to ładne i właściwie dlaczego nikt tego nie pokazuje?

Maria Nowakowska w materiale wideo dla tulodz.pl

O niezwykłej przewodniczce po Łodzi i regionie, twórczyni marki: Detal w mieście, czytamy w artykule w Pulsie Biznesu

Zaczęła od oprowadzania wycieczek śladami łódzkich detali, które stały się trampoliną do kolejnych przedsięwzięć. Wtedy też zostały wydane dwa foldery pokazujące najciekawsze zdobienia na osiedlu Stare Polesie.

Zaledwie rok później Maria Nowakowska zdobyła stypendium Prezydent Miasta, dzięki któremu wydała, wspólnie z Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju Regio, pierwszy przewodnik po Łodzi poświęcony łódzkiej sztuce detalu. Drugi będzie miał premierę w przyszłym roku.

Napisała cztery książki, jest też autorką 17 folderów i licznych artykułów o architekturze i sztuce w przestrzeni publicznej Łodzi i regionu.

Swoje projekty realizuje już w ponad 20 miastach, dlatego zmieniła pierwotną nazwę marki z Łódzkiego detalu na bardziej uniwersalną: Detal w mieście.

W nietuzinkowy sposobów próbuje docierać do odbiorców – jest m.in. producentką i współautorką gry planszowo-karcianej „Łowcy Detalu. Łódź”, wyróżnionej w światowym konkursie Golden Cubes Award dotyczącym edukacji architektonicznej. Prowadzi kanał na YouTubie, przygotowuje scenariusze i spacery dla edukatorów. W ubiegłym roku opracowała m.in. dziewięć szlaków edukacyjnych i filmów prowadzących śladami detalu architektonicznego w miastach województwa łódzkiego. Obecnie pracuje nad serią jedenastu kolejnych szlaków.

W rozmowie dla Pulsu Biznesu Maria Nowakowska przekonuje, że Łódź jest fascynująca architektonicznie. Wskazuje, co uwodzi ją w miejskich detalach na tyle skutecznie, że ta pasja zmieniła jej życie.

O narodzinach Łódzkiego Detalu opowiadał w materiale dla Uniwersytetu Łódzkiego  dr inż Błażej Ciarkowski, posłuchajmy.

Materiał źródłowy: Puls Biznesu, TuLodz.pl; redakcja: Centrum Promocji UŁ.